(ویدئو) موصل زنده شد؛ رهایی از جهل داعشسال پیش دیوارهای سیاه دانشگاه موصل، نمادی از ویرانی داعش در عراق بود. اما کتابخانه دانشگاه موصل، یکی از بزرگ‌ترین کتابخانه‌های خود، پس از بررسی‌های خود را به بازدیدکنندگان برای گشودن تا الگویی دیگر کشورهای دیگر می‌دهد.

به گزارش فرارو، این بازسازی که دو سال طول کشید، مستلزم بقایای ۳ هزار بمب و دویست موشک بوده است. داعش این کتابخانه را به آتش کشید و تقریبا تمام یک کتاب موجود را نابود کرد.

وجود آسیب‌دیدگی‌ها این نگرانی دارد که این کتابخانه غیرمکن باشد. اما گروهی به سرپرستی سازمان ملل متحد از ستون‌های باقی مانده به عنوان پایه ساخت کتابخانه جدید استفاده می‌کنند.

کتابخانه جدید اکنون ۶۰ هزار کتاب یک سوم این کتاب‌ها از بریتانیایی به نام «بوک اید» اهدا شده است.

معروف دانشگاه موصل هم عراق قبلاً یک میلیون نسخه داشت، اما عناصر داعش وحشیانه را غارت کردند و را شکستند و متون را به کشیدند.

طی دو سال و نیمی که دانشگاه موصل در اشغال داعش بود، مردم اصلی دانشگاه را به محل تحصیل دانشجویان را به سلاح و مهمات تبدیل کردند.

پس از آن نیروهای عراقی و نیروهای ائتلاف بین‌الملل تسلط دانشگاه را به دست گرفتند، متوجه شدند که داعش در آنجا سلاح‌های شیمیایی اولیه را ساختند.

اکنون با گذشت سال از شکست گروه تروریستی، موصل سعی کرد مایه افتخار شهر را دوباره به دست آورد و آرشیوهای بی‌شماری از آن است.

محمد یونس، مدیر کتابخانه فنی پرآوازه دانشگاه موصل، خاطره می‌آورد که بعد از نبردهای خیابانی طولانی و جانفرسا بازپس‌گیری از داعش، شاهد چه میزان و نابودی بوده است.

گفت: برگشتیم، دیدیم… کتاب‌ها از قفسه‌ها بیرون و سوخته‌اند.

هزاران نسخه از کتاب‌های فلسفه، حقوق، علوم و شعر که به نحوی مغایر با ایدئولوژی افراطی داعش در شعله‌های آتش سوخته بود.

دست‌کم ۸۵ درصد از کل مجموعه بین رفت و ارزشمندترین عناوین در بازار سیاه به فروش رسید.

گفت: قبل از آن ما بیش از یک میلیون عنوان داشتیم، که آنها در هیچ دانشگاه دیگری در عراق پیدا نمی‌شوند.

به لطف برنامه‌های بازسازی کل شهر با کمک متخصصان فرانسوی، موزه موصل و گنجینه‌های هزار و 500 ساله آن‌ها در دست‌های عناصر داعش دوباره حیات می‌یابد.

عناصر داعش با چکش به جان گنجینه‌های پیش از اسلام می‌افتادند چون این آثار نظرشان بدعت‌آمیز بوده است، صحنه‌های فیلم گرفته شده و وحشیگری را با افتخار تبلیغ کرده‌اند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم