هنگام مرگ مغز ما تمام خاطرات گذشته را مرور می‌کند!


مطالعات مربوط به مرگ سالهاست که به طور کاملاً نوینی در حال توسعه است، اما یک کتاب جدید علمی در این زمینه را برانگیخته است. نتایج اخیراً یک فرد در حال را برای بار با کامل ضبط کردند که در ما را به سرعت مرور می کند.

فرارو، خیلی از ما شنیده که فرد تا لبه مرگ رفته و بازگشته است. همچنین اگر با حرف زده باشید داستان‌هایی در مورد چنین افرادی شنیده‌اید، حتماً تجربیات شگفت‌انگیز در نور، احساس یا مرور خاطرات گذشته ایده. افراد شواهد حکای بسیاری از افرادی که تجربیات نزدیک به مرگ (NDEs) دارند، وجود دارد، اما اطلاعات کمی در مورد مغز هنگام مرگ اتفاق می‌افتد، دارند.

با این حال، یک شرایط غم انگیز، در تحقیقات موفق اولین داده‌های مداوم در مورد پویایی مغز را در مرگ جمع آوری می‌کنند. زمانی که یک بیمار 87 ساله پس از انجام عمل جراحی به دلیل افتادن دچار تشنج شد، پزشکان از الکتروانسفالوگرافی (EEC) برای نظارت بر وضعیت وی استفاده کردند. در حین انجام این حال بیمار وخیم شد و فوت کرد. با توجه به این وضعیت و با رضایت خانواده متوفی، این اتفاق غیرمنتظره به بررسی داد تا فعالیت مغز انسان حال مرگ را ثبت کنند. پیش از این، ضبط‌های EEC ساده‌تری از افراد درگذشته گرفته‌شده است، اما قرار دادن تجهیزات کامل در این سطح بی‌سابقه‌ای از جزئیات را به همراه داشت.

اجمل زمار، جراح اعصاب لوئیزویل ایالات متحده می‌گوید: «ما 900 مغز مغز را در حال بررسی و بررسی قبل از توقف ضربان قلب کردند. درست و بعد از توقف کار قلب، ما شاهد تغییراتی در یک باند خاص از نوسانات عصبی بودیم که به اصطلاح نوسانات گاما نامیده می‌شود، اما در نوسانات دلتا، تتا، آلفا و بتا نیز تغییراتی مشاهده شد.»

نوسانات عصبی، فعالیت الکتریکی جمعی نورون‌هایی است که در مغز و بیشتر به عنوان مغزی فعالیت می‌کنند. این نیروها در فرکانس‌های مختلف اتفاق می‌افتند و باندهای فرکانسی به حالت‌های آگاهانه متفاوت مرتبط هستند. بنابراین، علوم اعصاب موفق شده‌اند و فرکانس‌های مختلف عملکردهای متفاوتی مانند اطلاعات، ادراک، هوشیاری در بیداری و حالت‌های رویا و مراقبت‌های مرتبط هستند.

درست پس از اینکه بیمار مبتلا به این بیماری است که در نهایت منجر به مرگ او می شود، فعالیت مغزی باند را داد که بیشترین قدرت را با آلفا داشت. الگویی است که با فرآیند «یادآوری حافظه» شباهت بسیار زیادی دارد. این تیم تحقیقاتی در مقاله خود می‌نویسند: «با توجه به اینکه جفت متقابل بین فعالیت‌های آلفا و گاما در شناخت و حافظه افراد سالم دخیل این گمانه گمانه است، چنین فعالیت‌هایی است که می‌تواند آخرین «یادآوری‌های دوران» حیات را که ممکن است در حالت نزدیک به آن باشد، ممکن می‌سازد. مرگ رخ دهد، کند کند.»

نویسندگان این مقاله به چند نکته در این زمینه اشاره می کنند. اول اینکه مغز بیمار در حالت پس از ضربه ای که وجود داشت، تورم تشنج شده بود. علاوه بر این، دوزهای زیادی از دارو‌های ضد تشنج دریافت می‌کنند که ممکن است بر رفتار نوسانی عصبی نیز تأثیر بگذارد. هیچ اسکن مغزی پایه و «طبیعی» (در دورانی که فرد سالم بود) از این بیمار برای مقایسه فعالیت های مغز با آن وجود نداشت. با این حال، طبق تعریف ما نمی‌توانیم به چنین داده‌هایی در سالمی که پیش‌بینی مرگ آن‌ها غیرمکن است، دسترسی داشته باشیم. بنابراین، به دست آوردن مرحله نزدیک به مرگ، فقط می‌توان یک بیمار حاضر در چنین شرایطی انجام شود.

علیرغم این محدودیت‌ها، یافته‌های این تیم به ارتباط بالقوه بین مغزی مشاهده شده در طول مرگ با تجربیات پدیدارشناختی NDE اشاره می‌کند، جایی که زندگی گذشته را در برابر چشمانشان مشاهده می‌کنند. آنچه در مورد مغزیابی مغزی در حین بازیابی به اشاره دارد که مغز ممکن است در الگوی فعالیت های مشابه در حافظه حافظه پیروی کند. نویسندگان هم چنین می‌کنند که این یافته‌ها تغییرات مشابهی در فعالیت‌هایی است که در طول سال مشاهده می‌شود.

به طور شگفت‌انگیزی نتایج با این تصور یک پاسخ بیولوژیکی به مرگ را سازماندهی و اجرا بین گونه‌های مرتبط و ساختارهای مربوط به مشابه حفظ، سازگار است. آیا تحقیق در مورد آنچه در هنگام مرگ برای مغز انسان اتفاق می‌افتد، می‌شود، به‌ویژه زمانی که بیماران احتمالاً مضطرب خانواده را در پیش اما دکتر اجمل می‌گوید: «مغز احتمالاً در زمانی که دنیا را ترک می‌کنیم، ما را در خاطراتمان غوطه‌ور می‌کند، تا با احساس آرامش بیشتر این زندگی را ترک کنیم. چیزی که ممکن است از این تحقیق بیاموزیم این است که اگر عزیزان بیمار چشمان خود را ببندند آماده اند که ما را برای استراحت ابدی خود بگذرانند، اما مغز آن‌ها ممکن است در حال پخش برخی از بهترین لحظات باشد.» شاید برای همین باشد که گاهی اوقات چنین افرادی را با لبخندی بر لب که گاه با قطره اشکی در گوشه چشم همراه است، می‌بینیم. هم دلشان برای گذشته‌هایی که در این جهان تنگ می‌شود!

این مطالعه جالب توجه در نشریه معتبر مرزها در علوم اعصاب پیری شده است.

: هشدار علمی

: جرفی فرارو


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم