لمینت

لمینت دندان چیست؟

 لمینت دندان که گاهی به آن روکش نیز می‌گویند، پوشش نازکی است که همرنگ دندان‌ها است و برای زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. هنگامی که قطعات کوچک لمینت روی دندان قرار می گیرند، رنگ، شکل، اندازه یا طول دندان ها را به موقعیت مورد نظر تغییر می دهند.

لامینت ها جدای از فواید زیبایی، مزایای دیگری نیز دارند که از جمله آن می توان به افزایش استحکام و مقاومت دندان ها نسبت به مینای دندان اشاره کرد و با پوشاندن ناهنجاری ها و سایر عیوب دندانی، ردیفی از دندان ها را منظم و یکنواخت نشان می دهد. لمینت ها می توانند پرسلن (پرسلن) یا مواد کامپوزیتی بر پایه رزین باشند. لمینت های دندان پرسلن نسبت به کامپوزیت های رزینی در برابر لکه مقاوم تر هستند. برخی از افراد ونیرهای سرامیکی را ترجیح می دهند زیرا این روکش ها مقاوم تر در برابر لکه هستند و خاصیت انعکاس نور را به دندان های طبیعی نزدیک تر می کنند. برای انتخاب بهترین و مناسب ترین روکش دندان باید با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 انواع لمینت دندان

لمینت های دندان به دو نوع کامپوزیت ونیر و لمینت سرامیکی طبقه بندی می شوند. نوع کامپوزیت لمینت دندان به دلیل انتخاب نوع رنگ و ضخامت کم (معمولاً 0.5 میلی متر) و همچنین عدم نیاز به تراش دندان از محبوبیت بیشتری برخوردار است. از دیگر مزایای لمینت کامپوزیت می توان به اصلاح طرح لبخند و شکل دادن به آن بر اساس فیزیک صورت اشاره کرد. همچنین می توانید از خدمات ترمیم دندان که به راحتی توسط متخصص انجام می شود استفاده کنید. لمینت سرامیکی دندان یا ونیر سرامیکی که قیمت آن نسبت به نوع کامپوزیت نسبتاً بالاتر است، در اکثر موارد نیاز به برش و گاهی فرم دادن به دندان ها دارد و معمولاً در آزمایشگاه ساخته می شود، اما از نظر انتخاب نوع مواد و شفافیت، وجود دارد. تنوع بیشتر و البته ظاهر زیبای آن که یکی از مهمترین پارامترهای انتخاب توسط افراد است. با توجه به کیفیت و دوام این نوع لمینت، بهترین گزینه برای افراد است.

 کاربرد لمینت دندان

 لمینت دندان یک گزینه ایده آل برای شرایطی است که دندان اصلی دارای اشکال، شکل یا رنگ است و به طور کلی برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود: دندان هایی که به دلیل عصب کشی، استفاده از تتراسایکلین یا سایر داروها، مصرف بیش از حد فلوراید، اثرات رزین های پرکننده و دلایل دیگر تغییر رنگ داده اند. دندان هایی که به دلیل سایش تغییر کرده اند. دندان های ترک خورده یا شکسته دندان های نامنظم، ناهموار یا ناهموار دندان های فاصله دار (برای بستن فاصله بین دندان ها)

چه کسانی نمی توانند دندان های خود را لمینت کنند؟

 لمینت دندان برای افراد زیر مناسب نیست و توصیه نمی شود: افرادی که دندان هایشان به دلیل پوسیدگی یا بیماری فعال لثه در وضعیت نامناسبی قرار دارند. افرادی که دندان هایشان در اثر پوسیدگی، شکستگی، پرکردگی (در دندان های بزرگ) ضعیف شده است. کسانی که سطح دندان های خود مینای کافی ندارند. افرادی که دندان های خود را به هم فشار داده اند و دندان قروچه می کنند. زیرا این عادت باعث ایجاد ترک یا شکستگی پوشش ها می شود.

 مزایای لمینت دندان چیست؟

  1. اصلاح طرح لبخند: همانطور که می دانید داشتن لبخند زیبا جزء معیارهای زیبایی است. لمینت دندان با روکشی که روی دندان های زرد ایجاد می کند می تواند طرح لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.
  2. تهاجم کم لمینت: معمولاً برخی از روکش های دندانی برای نصب لمینت نیاز به برش دارند اما میزان این برش نسبت به روش های مشابه کمتر است و دندان ها آسیب زیادی نمی بینند.
  3. مقاومت بالا در برابر تغییر رنگ: یکی از مزایای لمینت دندان مقاومت بالای آن در برابر زردی و تغییر رنگ است. اگر توصیه های بهداشتی را رعایت کنید و به رژیم غذایی خود توجه زیادی داشته باشید، می توانید برای مدت طولانی از درخشش لمینت ها لذت ببرید.
  4. ظاهر لمینت طبیعی است: از آنجایی که لمینت های دندان در رنگ های مختلف موجود هستند، می توانید نزدیک ترین رنگ را به رنگ دندان های طبیعی انتخاب کنید.
  5. ماندگاری بالا زمان کوتاه درمان

 عوارض و مشکلات لمینت دندان چیست؟

عدم امکان ترمیم: در صورت شکستگی یا رنگ پریدگی دندان امکان ترمیم آن وجود ندارد و باید آن را تعویض کنید.

برگشت ناپذیری لمینت: با توجه به اینکه با قرار دادن لمینت روی دندان قسمتی از لایه سطحی دندان تراشیده می شود، پس از مدتی نمی توانید آن را بردارید و چیز دیگری را جایگزین نکنید. به همین دلیل افرادی که نمی خواهند برای همیشه با این عارضه زندگی کنند، بهتر است از روش های دیگری مانند کامپوزیت دندان برای زیباسازی دندان های خود استفاده کنند. عزیز باعث حساسیت دندانی می شود امکان پوسیدگی دندان در صورت رول کردن توسط افراد غیر متخصص

لمینت دندان خرگوش چیست؟

به عنوان بخشی از چنین درمانی، گاهی اوقات با موضوعی به نام چرخاندن دندان خرگوش مواجه می شویم. در واقع این نوع لمینت برای درمان دندان خرگوش در نظر گرفته شده است. حال اگر می خواهید بدانید دندان خرگوش چیست باید بگویید: زمانی که فک پایین در جای خود قرار دارد اما فک بالا در جلوی موقعیت خود قرار دارد و دندان های جلویی فک بالا بزرگتر از معمولاً هستند. به نام دندان خرگوش در واقع باعث از بین رفتن زیبایی دندان ها و کاهش اعتماد به نفس فرد می شود. بنابراین استفاده از لمینت دندان خرگوش برای مقابله با این مشکل ضروری است.

البته ذکر این نکته نیز ضروری است که هنگام استفاده از لمینت دندان خرگوش، دندان ها باید در ابتدای زایمان توسط دندانپزشک معاینه شوند تا شدت دندان خرگوشی بودن آن مشخص شود. زیرا گاهی ممکن است به دلیل شدت این مشکل، غلت زدن روش درمانی مناسبی نباشد و پزشک مجبور به استفاده از روش های درمانی دیگر شود. برای درمان دندان خرگوش از دو روش لایه بندی سرامیکی و لایه بندی کامپوزیت می توان استفاده کرد که تشخیص استفاده از هر کدام با دندانپزشک است.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم