قیمت های مختلف دلار در سال ۱۴۰۱


دبیر کل کانون صرافان معتقد است که با بسته شدن بودجه سال آینده با دلار ۲۳ هزار نزولی در ارزش دلار به کمتر از ۲۳ هزار تومان نمی‌رسد. از سویی در سه ماهه اخیر، قیمت دلار 30 هزار و 500 تومان کانال هزار تومان و همچنین به 20 هزار تومان رسیده است.

به گزارش فرارو، سعید مجدی منشاء روند نزولی بازار ارز را در عواملی مانند افزایش قیمت نفت، نتایج امیدوارکننده از وین، جدی شدن رفع تحریم‌ها و نظار آن دانست و گفت: با توجه به اینکه دلار در بودجه سال آینده 23 هزار تومان بسته شده است. بنابراین، احتمال اینکه دلار به پایین‌تر از 23 هزار برسد، بسیار کم است.

این در حالی است که دلارهای گذشته بدون توجه به اخبار در کانال های 26 هزار درجا زده، اما در طول این مدت زمان اسکناس آمریکایی نه رمقی برای پیشروی و سنگرهای جدید نشان می دهد نه دلیل قانع کننده ها برای عقب نشینی. به کانال ۲۵ هزار تومان پیدا کرده است.

بازار ارزيابي نسبت به خبرهاي سياسي خيلي سريع نشان مي دهد، اما همزمان با ضدونقيض از قضاياي احياني برجام هيچ در رفتاري كه ديده نمي شود. روز چهارشنبه 26 دلار بازار آزاد را با رقم 26 هزار و 200 تومان پایان و نسبت به تعطیلات عید مبعث به‌اندازه 30 تومان ارزان شد و در جریان پشت خطی با همین اعداد و ارقام قیمت خورد، روز پنجشنبه نیز کرد.

نرخ ارز در سال آینده
شقاقی شهری کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با فرارو با اشاره به این که دو سناریو را برای نرخ ارز در سال آینده می‌توانم، اظهار داشت، این موضوع باعث آرامش خواهد شد و جلوی افزایش قیمت را خواهد گرفت.

وی افزود: از سوی دیگر با روسیه به کشورهای نفتی به میلیون‌ها دلار افزایش می‌یابد، که نتیجه این رویدادهای ارزی ایران را رقم زده است، زیرا بیش از درصد مواد نفتی را فرآورده‌های نفتی می‌دهد.

شقاقی گفت: همچنین با فاصله گرفتن از کشور‌ها از پیک دیدن و بازگشت اقتصاد جهان طبیعی این قیمت بالا برده شده است، موضوع مهمی است که فلزات و مواد ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرند، این درآمدهای ارزی ایران نیز افزایش می‌یابد.

این استاد دانشگاه با اشاره به این که می‌توان پیش‌بینی کرد تراز ارزی کشور سال آینده مثبت باشد، اضافه کرد: بنابراین می‌توان انتظار داشت که آتی این‌ها را در سناریوی بدبینانه داشته باشد، اگر تصمیم برجام به شکست بینجامد، به احتمال زیاد پرونده هسته‌ای ایران را به دست آورد. می‌رود که این تصمیم باعث دلار به کانال بالای 30 هزار دلار شد اما معتقدم که با توجه به شرایطی که وجود دارد تا پایان سال برجام دوباره احیا شده تحریم‌ها نیز رفع شوند.

وی همچنین در مورد پیش بینی نرخ در سال آینده نیز بیان کرد: با توجه به افزایش درآمدهای ارزی به تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر به هر دلیلی برجام به نتیجه نرسد، همان طور که در بالا اشاره دلار به کانال 30 هزار تومانی وارد شد. خواهد شد، اما این نکته را در نظر گرفت، از یک طرف به افزایش قیمت به دلیل بهبود وضعیت در جهان، درآمدهای با رشد روبرو خواهد شد، اما در مقابل اگر برجام از برجام در حدود 30 هزار رسید.

شقاقی با بیان اینکه با احیای برجام انتظارات تورمی نیز کاهش خواهد یافت، ادامه داد گسیخته‌ای مقابل کشور قدر مسلم انتظارات تورمی شد و این در بازار تأثیر خواهد گذاشت، از سوی دیگر بانک کنترل‌کننده، که این مسائل ثبات بازار بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم