طرح ترافیک تهران گرانتر می شوداعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات لایحه افزایش عوارض طرح ترافیک سال آینده را تصویب کردند.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه در چهل و سومین جلسه شورا به بررسی لایحه شهردار تهران مبنی بر تعیین عوارض برای تنظیم ترافیک، کاهش تقاضای سفر و کنترل آلودگی هوا پرداختند.

در این خصوص مجتبی شفیعی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران گفت: در سال هایی که طرح اجرا می شود به تدریج مشکلات و نقاط ضعف برطرف شده و اکنون وضعیت بهتری پیدا کرده است.

وی افزود: در این لایحه برای جلوگیری از سردرگمی شهروندان، ساختار کلی طرح حفظ شده و تنها قیمت پایه تا 30 درصد افزایش یافته است.

شفیعی با بیان اینکه بر اساس مصوبه شورای ترافیک شهر تهران 103 هزار مجوز برای طرح ترافیک وجود دارد، گفت: از این تعداد 53 هزار مجوز برای افراد دارای سهمیه ویژه و روزانه 50 هزار مجوز اخذ می شود.

عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: محاسبه عوارض به این صورت است که امسال 35 هزار تومان و برای سال آینده 45 هزار و 500 تومان با افزایش 30 درصدی قیمت پایه وجود دارد.

به گفته وی، ضرایب ضرب در این قیمت پایه مانند ضریب مکان، ضریب زمانی در ساعات اوج و کم بار ترافیک، ضریب آلایندگی برای سال بعد تغییری نکرده است.

شفیعی بیان می کند: 40 درصد از درآمد حاصل از این حوزه برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی، 40 درصد برای اجرای طرح های حمل و نقل و ترافیک و 20 درصد برای شبکه مترو مصرف می شود.

یکی از اعضای شورای شهر تهران درباره سهمیه اقشار خاص اظهار داشت: برای جانبازان بالای 25 درصد صفر و برای معلولان، بیماران خاص و خبرنگاران تخفیف 90 درصدی برای خودروهای آژانسی که قبلا براساس اخذ سند سفر بوده و نبوده اند. برای گرفتن سند سفر، ضرایب برای سال آینده متفاوت بود. یکپارچه در نظر گرفته شده و عامل چهاردهم در نظر گرفته شده است.

شفیعی ادامه داد: برای خودروهای سواری با پلاک “الف” سرویس مدارس، خودروهای آموزشگاه های رانندگی ضریب یک دهم و برای اتوبوس ها و مینی بوس ها پلاک “الف” ضریب صفر و در امکانات ویژه برای ساکنین در محدوده پروژه و ترافیک تغییر نکرده است.

وی افزود: برای ساکنان محدوده طرح ترافیک، حرکت قبل از ساعت 8:30 صبح در زمان عادی و ساعت 9 صبح با توجه به شرایط کرونا رایگان و بعد از ساعت 14:30 در شرایط کرونا و ساعت 16:00 بعدازظهر در شرایط عادی است. شرایط، یک ورود آن رایگان خواهد بود.

شفیعی درباره درآمد در این حوزه گفت: به طور کلی بین 65 تا 66 درصد درآمد جمع آوری می شود و 34 تا 35 درصد درآمد مشروط به شرایطی است که فرد برای تعویض پلاک و خدمات ویژه نیاز دارد.

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با 19 رای این لایحه را تصویب کردند.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم