روغن از تکان جهانی تا میلیون ها یورو تولید پوچ!

[ad_1]

روغن از جمله اقلام وارداتی با ارز 4200 تومانی است که نه از این ارز جاماند و نه از گرانی بازارهای جهانی و داخلی. با این حال، ذخیره شده هم در و بنادر نیست.

به گزارش ایسنا، حدود چهار سال از ورود ۴۲۰۰ تومانی به چرخه تجاری گذشته هنوز هم و یا آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. لیست واردات با این آرزو با وجود اینکه چند بار محدودتر از قبل شده است، بیش از هفت قلم را که گرچه تعداد نیست، ولی حجم و هزینه سرسام‌آوری دارد.

ذرت، روغن خام، دانه‌های روغنی، کنجاله سویا، جو و گندم به همراه بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی از اقلام وارداتی با آرزوی است؛ کالاهایی که عمده آن شامل ذرت، جو کنجاله سویا به نهاده‌های تولید انواع خوراک دام و اختصاص و دو قلم مربوط به روغن است.

اخیرا انجمن واردکنندگان روغن نباتی با اشاره به جریان جنگ روسیه و مردم با توجه به روغن روغن این دو کشور گفته است که “این اتفاق باعث می شود تا قیمت جهانی روغن آفتابگردان به شدت بالا رود، حمل و نقل کالا نیز به سختی صورت گیرد، آن را تامین کند. هم می شود.”

۱۸۵ تا ۲۳۱ درصدی مصرف روغن روغن

این اعلام در مورد وضعیت این روزها بوده است، اما افزایش قیمت روغن در بازارهای جهانی از مدت‌ها قبل وجود داشته است و در حال حاضر تشدید شده است که در تجارت خارجی نیز مشاهده می‌شود. به‌طوری که در ۹ ماهه امسال هفت قلم کالای اساسی با ارز ۴۲۰۰ تومانی، ۲۰ میلیون تن به ارزش ۱۱.۱. دلار ثبت شده است که بعد از این گروه که حجم بیشتری از واردات را به بیش از 3.3 میلیارد دلار اختصاص داده است.

در این دوره 1 میلیون تن به ارزش بیش از دو میلیارد دلار روغن روغنی وارد شده است که 102 231 درصد افزایش وزن، قیمت روغن در بازار جهانی نیز رقم خورده است. 1.9 میلیون تن به ارزش 1.3 میلیارد دلار دانه روغنی وارد می شود که نسبت به 9 ماه هشتم در وزن و 47 درصد ارزش افزایش یافته است.

گزارش 11 ماهه، بازهم این روند افزایش قیمت در کنار رشد واردات را تائید می‌کند. به گونه‌ای که در این مدت حدود ۲۴ تن به ارزش ۱۳.۶ میلیارد دلار می‌رسد. از این میزان 2.2 میلیون تن به ارزش بیش از 1.5 درصد از دلارهای روغنی است که 10 درصد و 47 درصد در ارزش دارد. همچنین بیش از ۱.۸ میلیون تن به ۲.۵ میلیارد دلار مربوط به روغن خوراکی بوده است که ۸۱ درصد و ۱۸۵ درصد در ارزش افزایش داشته است.

مرجع رسمی تائید می‌کند که کالای وارداتی با ارز ۴۲۰۰ در صدر تورم بود

با وجود روغن روغن و دانه‌های روغنی، بازار داخلی آن از سال گذشته نوسان بود و در مقطعی از روغن صفت تشکیل می‌شد، حتی ایران نشان داد که این کالا برای چند ماه در صد تورم قرار داشت و تا ۱۴۰ درصد هم می‌شد. این روایتی عجیب از جریان کالایی برای تامین ارز آن با قیمت ارزان 420 انجام می شود، حتی چندی پیش میرکاظمی -رئیس سازمان برنامه و بودجه- در اظهارات خود که اشاره به وضعیت پرداخت ارزی و کم اثر بودن آن در قیمت کالاها داشت. گفته می‌شود گزارش رسمی نشان می‌دهد که اقلام مرتبط با ارز تومانی تعداد تورم بالایی گزارش شده است.

میلیون یورو ارز رفت، ولی روغنی در کار نبود!

اما این تمام ماجرای روغن نیست و باید آن گزارش تخلفات صورت گرفته از رانت و فساد کالا و ورود قضایی برای ترخیص را هم اضافه کرد.

در همین رابطه چند ماه پیش بود که مورد قضاوت درخواستی یک شرکت واردکننده روغن از سوی مراجع نظارتی پیگیری قرار گرفت، اعلام ارونقی-معاون پیشین گمرک ایران- از این حکایت داشت که در سال گذشته، یک شرکت معتبر با وجود آن برای تولید روغن. ثبت سفارش دریافت برای آن هشت میلیون یورو ارز قیمت 4200 تومانی انجام هیچ بررسی نظارتی روند انجام نشده است. بر این اساس واردکننده روغن با توجه به ارزهای سنگین ۴۲۰۰ تومانی با فضای موجود نسبت به ارزی که در مقابل آن روغن صورت نگرفته است.

تمام این جریان‌ها در حالی اتفاق می‌افتند که معمولاً روغن‌ها وارد می‌شوند و با مشکلی که به نظر می‌رسند، گزارش‌های موجود در موارد موجود در چند صد و یا میلیون تن از روغن روغن و انواع دانه‌های روغنی موجود است. برداشتی شده و بخشی از کالا در گمرک و یا روی شناورها باقی می‌ماند.

[ad_2]

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

با سایت dancebet به رقص خود پیمان بدهید و برنده شوید!
Discover the Art of Tipping on Livegirlcamshub.com
بازی انفجار – راهی سرگرم‌کننده برای کسب درآمد آنلاین
The World of Real Estate Canada: Exploring Opportunities and Challenges
Welcome to the World of House for Sale Canada
Discover the Perfect House with Acreage for Sale
تماس با ما