دلاری در بورس تهرانبازار سهام در دومین هفته از اسفند ماه چندین بار از انرژی برای بالاکشیدن وزنی قیمت‌ها وجود نداشت. همین امر باعث شد تا شاخص کل بورس به میزان ۶/ افت داشته باشد. این در حالی بود که شاخص هموزن در طول همین مدت بیش از یک‌درصدی داشت. بررسی‌ها حاکی از آن است که با پایان‌یافته‌ن حقوقی‌ها برای حمایت از سهام بازار، ترس دلاری توافق اتمی بر بازار ایران سایه انداخته قابل‌توجه است که در بین بین‌المللی‌ها نیز نمی‌تواند منجر به رشد شاخص اصلی بورس در هفته‌های اخیر شود، به‌همین‌دلیل ارزش سهام در بازار خرد نیز از آن خواهد بود. وضعیت رکودی بازار خبر می‌داد و سرمایه واقعاً با شتاب کمتر، اما ادامه یافت.

به گزارش دنیای حال‌حاضر می‌توان اینطور که بورس تهران نسبت به کالایی ناشی از جنگ قیمت کامودیتی‌ها بی‌تفاوت است آن، همچنان بر پاشنه می‌چرخد.

رویارویی شاخص های بورسی

هفته‌ها یکی از دیگری می‌گذرند و بورس ۱۴۰۰ کم‌کم به کار خود نزدیک می‌شوند. در روز چهارشنبه دیگر از هفته های بلاتکلیفی و استفاده در بازار سهام خاتمه یافت و بورس تهران و منفی در نهایت با بازدهی منفی به کار خود خاتمه داد. بر این اساس آخرین روز تمرینی این هفته در حالی که خاتمه یافته است که شاخص‌کل بورس طی مدت یادشده ۶/ ۰درصد نسبت به هفته گذشته کاهش داشته است. میان رقبا نیز وضعیت متفاوتی نبود. قیمت دلار در ارز تهران طی هفته‌های گذشته با کاهش ۳۸/ ۰‌درصدی مواجه شد و در بازار سکه امامی عقب از را در هفته دوم اسفندماه تجربه کرد.

اینطورها و آمارها نشان می‌دهد سردرگمی است که از طولانی‌شدن مذاکرات مذاکراتی باعث می‌شود تا گروه‌های کامودیتی محوری کمتری برای معامله‌گران بورسی قرار گیرند. خیلی بر این باور هستند که در شرایط فعلی با توجه به رشد قیمت‌ها در سایه تورم و جنگ شرق اروپا، موقعیت مناسبی برای سهام دلاری فراهم می‌شود تا در جریان افزایش قیمت‌ها در وضعیت فعلی برخی از زیان‌ها و ماه‌ها، با این وضعیت به سرعت افزایش یابد. بهای کامودیتی دنیا، بورسی‌ها نسبت به قیمت در بازار ارز افکندن احتمال کاهش بر نمادهای متاثر از دلار واهمه دارند.

باید توجه داشت که این واهمه در ریالی وجود ندارد و بازتاب برجام در این دسته از طول هفته مقایسه با هفته نخست اسفندماه بینجامد. اعداد و ارقام به ثبت رسیده در بازار حکایت از آن برخوردار است که طی هفته گذشته شاخص هموزن عملکردی متفاوت از داشته و به میزان ۲/ ۱درصد افزایش داشته است. در حال‌حاضر گفته می‌شود که شرکت‌های ریالی بازار می‌توانند به دو صورت کوتاه‌مدت و بلندمدت از حصول توافق و احیای برجام نفع ببرند. بر این اساس می‌گفت که بازار در یک حالت دوگانه تحلیلی که در آن صنایع داخلی با وضعیت آن‌ها استفاده می‌شود، ممکن است به صورت کاهش قیمت کاهش یابد. امر باعث شده تا نظر بازار به این دو نوع نماد متفاوت باشد.

جنگ و صلح

با نگاهی به تحولات رویدادها، می‌توان یک هفته اخیر را دید که تحولی قابل‌توجهی در این زمینه را رقم بزند که در طول اقتصاد جهانی می‌تواند در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت و در تهران باقی بماند. شروع جنگ جنگ به‌عنوان دو تامین کننده مهم غلات در جهان در کنار قراردادن بازارهای انرژی تحلیلگران داخلی منتظر تحولات روی‌داده بر روی صورت‌های باشند. در تجربه برجام از شروع تا زمان نهایی آن در سال‌های ۹۲۹۴ باعث شد تا از فعالان بازار سهام صرفاً به‌راه خروجی مذاکرات وین باشد. در عرصه بین الملل نیز تحولات ژئوپلیتیک در اروپای شرقی و آثار آن بر بسیاری از مفسران را به تغییرهای تحلیلی واداشته است. این تغییر بودجه می‌تواند با توجه به تغییرات کلان بازارهای کالایی نیز اثر بگذارد. در حال‌حاضر در کنار فربه‌شدن مرکزی اقتصادهای بزرگ جهان تا انتظارات تورمی در پیش از افزایش این کالاهای اساسی در میان‌مدت صعودی خواهد بود. گذشته قیمت نفت در محدوده ۱۱۰دلار در هر بشکه قرار گرفت. این در حالیست که همین چند ماه قبل یعنی آگوست سال ۲۰۲۱ بهای طلایسیاه در محدوده ۶۲ دلار نوسان می‌کرد.

افزایش قیمت نفت باعث می‌شود تا در جهت رشد بهای محصولات پتروشیمی و فرآورده‌هایایش پالای تقویت‌کننده می‌تواند در حوزه‌های یادشده در بازارهای دارای کشور مؤثر باشد. به این موارد در حوزه فلزات اساسی و فلزات رنگی نیز افزایش می یابد. می‌رود تا در محصولات روی، شرکت، مس و فولاد شاهد افزایش قیمت باشند. طبیعتا همه محصولات یاد شده که نمایندگان در بورس تهران دارند در هفته‌ای که در بورس تهران تاثیر می‌گذارند، می‌شوند و اگر فرض را بر این بگذاریم که خیال بازار سهام و فعالان آن از مذاکرات پیرامون احیای برجام تا حدی راحت باشد که آثار تحولات یاد شده بر روی صورت‌های مالی. شرکت ها و قیمت سهام در بورس و فرابورس نیز مشهود و واضح باشد. با این حال هسته‌ای که در واپسین هفته گذشته در اظهارنظرهای مطرح‌کننده‌های اروپایی خودنمایی کرد، نشان‌دهنده میان ایران آمریکا فعال است. همین امر احتمالاً تا ترس کاهش یکباره نرخ ارز تحولات بازارهای جهانی را پیش‌روی می‌کند که نوسانات را در داخل خواهد داشت. بررسی بورس‌های بورس‌کالا نیز از آن برخوردار است که در بازارهای جهانی قیمت‌های داخلی همچنان رشد نکرده است. ترس از افت قیمت مانع از آن شده تا تحولات یاد شده در تالار نقره‌ای نمود جدی داشته باشید. اگر در پایه محصولات پتروشیمی اندکی افزایش قیمت مشاهده شده است، با این حال خرید در بازار به اندازه کافی برای فعال بودن آن نیست.

و رکود در تالار شیشه‌ای

بررسی اعداد و به ثبت رسیده در سهام نشان می دهد که به جز دو شاخص کل و هموزن عوامل و ارزش متوسط ​​خرده مطلوب نیست. بورس تهران این را در حالی که اسپری است که دچار ضعف در این بازار می شود به ثبت خرده شده دیگر خرید واقعی در سطحی پایین نگاه کرده است. تعداد تفکیک ارزش تعداد ۵ روز هفته نخست اسفندماه نشان می دهد که از این روزها سهام می گیرد و آن را از ۲ هزار میلیارد تومان هزینه می کند. این ارقام در حالی که به ثبت رسیده است که در هفته گذشته همان عملکرد ضعیف نیز برای بورس تهران قابل تکرار است. در ۴ روز هفته هفته گذشته، هیچ نقدی خرده سهام ارم بالاتر از ۲‌هزار میلیارد تومان دست نیافت. برای این دومین هفته از اسفند ماه در حالی که خاتمه دریافت کرده است که میانگین روزانه میانگین خرده در بورس از ۱۵‌درصدی نسبت به هفته به ۱۶۳۹ میلیارد تومان نزول کرد. اما در کنار این معیار مهم بررسی خالص تغییر مالکیت‌ها نشان می‌دهد که به‌رغم ادامه کوچداران خرد از گردونه سهام، اما میزان خروج سرمایه‌ها کاهش می‌یابد. به این ترتیب ۴ روز کاری به ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۰، به ارزش ۲۸۶‌میلیارد و واقعی‌ها کمترین میزان آبان ماه بود.

با بورسی

در هفته‌ای که بورس تهران با کاهش ۶/۰درصدی افزایش یافت، از ۳۸ صنعت فعال بورسی، ۲۴ عدد از این صنعت نیز افزایش قیمت سهام زیرمجموعه شد. در این میان گروههای کوچک طلایه دار افزایش قیمت در بورس بودند. در این راستا سه گروه استخراج دیگر معادن، منسوجات و کاشی و سرامیک به ترتیب پیشروی قیمت 3/18، 6/9 و 5/5 درصدی را به ثبت رسانده اند، در مقابل خودروسازان که در هفته های پیش به عوامل امیدواری گران به احیای برجام می رسند. در صدر هفته رشد قیمت قرار گرفتند، در گذشته با افت ۱/ ۶‌درصدی قیمت‌ها از این منظر قعرنشین شدند. نگرانی‌های بورسی‌ها از احتمال نظریات احیای‌برجام به افزایش درگیری‌ها در شرق اروپا و شناسایی سود، مهم‌ترین دلیل افت قیمت این بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم