جنگ روسیه و اوکراین: روسیه برای کریدورهای بشردوستانه در کیف، چرنیهف، سومی، خارکف، ماریوپل آتش بس اعلام کرد.


مسکو: روسیه روز سه‌شنبه (8 مارس 2022) در بحبوحه درگیری‌های جاری در اوکراین از ساعت 10 صبح (به وقت مسکو) آتش‌بس اعلام کرد تا کریدورهای بشردوستانه در شهرهای کیف، چرنیهف، سومی، خارکف و ماریوپل را فراهم کند، وزارت امور خارجه روسیه. در بیانیه ای گفت.

این تحول پس از دور سوم مذاکرات روسیه و اوکراین در بلاروس در روز دوشنبه صورت گرفت که ظاهراً با شکست مواجه شد. در این دیدار، هر دو طرف به مسائل مربوط به تخلیه غیرنظامیان پرداختند و طرف اوکراینی به روسیه اطمینان داد که کریدور بشردوستانه از روز سه شنبه شروع به کار خواهد کرد.

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد: از ساعت 10 صبح (به وقت مسکو) 8 مارس 2022، فدراسیون روسیه آتش‌بس اعلام می‌کند و آماده ارائه کریدورهای بشردوستانه است. در شهرهای کیف، چرنیهف، سومی، خارکف و ماریوپل برای تخلیه غیرنظامیان ایجاد شده است.

در بیانیه آمده است: «طرف اوکراینی همچنین باید طبق روال تعیین‌شده، در مورد عملیات بشردوستانه برنامه‌ریزی‌شده قبل از ساعت 03:00 بامداد (به وقت مسکو) در 8 مارس 2022 اطلاع دهد. از اوکراین و همچنین تضمین امنیت در مسیرهای اعلام شده عملیات بشردوستانه توسط مقامات اوکراینی.

همچنین انتظار می‌رود طرف‌های روسی و اوکراینی از ساعت 9:30 صبح (به وقت مسکو) برای تبادل اطلاعات متقابل در زمینه آماده‌سازی و انجام تخلیه غیرنظامیان و شهروندان خارجی در تماس مستمر باشند.

در همین حال، دمیترو کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین، برنامه‌های خود برای دیدار با سرگئی لاوروف، همتای روسی خود در 10 مارس را تایید کرد.

نیروهای روسیه در ۲۴ فوریه، سه روز پس از آن که مسکو مناطق جداشده اوکراین، دونتسک و لوهانسک را به‌عنوان جمهوری‌های مستقل به رسمیت شناخت و پس از آن اعلام «عملیات نظامی ویژه» برای «غیر نظامی‌سازی» و «نازی‌زدایی» اوکراین را آغاز کرد. .

تلویزیون زنده
تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم